Co je to vertikutace a k čemu slouží vertikutátor?
 

Jedním z nezbytných úkonů údržby trávníku je vertikutace.
Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná travní plsť, může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Vašemu trávníku hrozí udušení.
Silná a nepropustná vrstva travní plsti zapříčiňuje mělké zakořenění trávníku – kořenový systém nezakoření do hloubky, ale rozrůstá se do plochy ve vrstvě travní plsti. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu v hlubších horizontech půdy. Tvoří se místa s řídkým zárůstem, kde se může jednoduše usazovat plevel. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění. K zajištění zdravého, silného a hlubokého zakořenění je odstraňování travní plsti nezbytné.
Ne příliš hluboká vertikutace prováděna zpravidla 2x v roce vám nabízí optimální způsob, jak se zbavit nepříjemných důsledků travní plsti. První vertikutační období je na přelomu března a dubna, druhé vertikutační období začíná koncem srpna a trvá až do konce září. Záleží však na klimatických podmínkách. Po vertikutaci vypadá trávník poničený. Není to však důvod k obavě. Vzniklé volné plochy se po hnojení zacelí. Větší holé plochy je nutno doset vhodnou travní směsí.

Takto pracuje vertikutátor:
Jako fréza vytrhávají nože travní plsť a mech z trávníku. Po vertikutaci je trávník důkladně "pročesaný" a nic již nebrání látkové výměně. Odstraněná plsť je vyhazována do koše (příslušenství). Bez námahy je travní plocha připravena pro aplikaci speciálního hnojiva.